Haber

Nijerya’da Lassa Ateşinden Ölenlerin Sayısı 85’e Yükseldi

ABUJA, 21 Şubat (Xinhua) — Afrika’nın en kalabalık ülkesi Nijerya’da bu yıl şimdiye kadar Lassa ateşinden ölenlerin sayısı 85’e yükseldi.

Nijerya Hastalık Kontrol Merkezi (NCDC) Pazartesi günü Lassa ateşi ile ilgili son güncellemesinde Ocak sonu ile Şubat ortası arasında 15 kişinin öldüğünü ve bu yıl şimdiye kadarki ölüm sayısını 85’e çıkardığını duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verdiği bilgilere göre Lassa ateşine, genellikle enfekte Mastomy farelerinin idrar veya dışkısıyla kontamine olmuş yiyecek veya ev eşyalarıyla bulaşan Lassa virüsü neden oluyor. Hastalık, Batı Afrika’nın bazı bölgelerindeki kemirgen popülasyonlarında yaygındır.

Lassa ateşi, bazı durumlarda virüse maruz kaldıktan bir ila üç hafta sonra ortaya çıkan sıtmaya benzer semptomlar gösterir. Hafif vakalarda ateş, halsizlik, halsizlik ve baş ağrısına neden olur.

Hükümetin Nijerya’daki enfeksiyonları azaltmak için aldığı yoğun önlemlerle, geçen yıl Kasım ayına kadar Lassa ateşinden ölenlerin sayısı yaklaşık 1.000 vaka arasından 170’e ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu