Ekonomi

Kurak mevsim için çiftçiye tavsiyeler

Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor.

Çiftçiler erken çiçek açan ağaçlardan ve kuraklığa dayanıklı mahsullerinden şikayet ediyor.

Uzmanlar, çiftçilerin bu dönemde kuraklığa duyarlı ürün dikmekten, gereksiz toprak işlemeden, erken ekimden ve çok fazla azotlu gübrelemeden kaçınması gerektiğini belirtiyor.

“Meyve ağaçlarının erken çiçek açması sağlıklı değil”

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Prof.

“Çiftçiler kuraklığa duyarlı çeşitler ekmemeli”

Erken gelişen bazı bitkilerin daha sonra oluşabilecek soğuklardan zarar görebileceğine işaret eden Başer, “Çiftçilerimiz kuraklığa duyarlı çeşitlerin ekiminden, gereksiz toprak işlemeden, erken ekimden ve aşırı azotlu gübrelemeden şimdilik kaçınmalıdır. bitkiyi olması gerekenden daha hızlı geliştirir, aynı zamanda su ihtiyacını da azaltır, çok fazla artacaktır.” dedim.

“Kuraklığa dayanıklı çeşitler tercih edilmeli”

Küresel iklim değişikliği nedeniyle kuraklığa duyarlı çeşitler yerine kuraklığa dayanıklı çeşitlerin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Başer, şunları kaydetti:

Üreticilerimizi bu konuda destekleyerek bu çeşitlerin yetiştirilmesini teşvik etmeliyiz. Çiftçilerimiz toprağı çok iyi işlesinler, toprağı çok fazla sürmek yerine az toprak işleme yapsınlar. Üreticiler bile malçta dikim yöntemleri kullanmalıdır. Toprak çok fazla karıştırılmadığından bu prosedürde nem korunabilir. Öncelikle bu prosedür tercih edilmelidir. Üreticilerimize bir diğer tavsiyemiz de çok fazla azot gübrelememeleridir. Bu dönemde azotlu gübreleme yerine yağışlar takip edilmelidir.

“Yağmurdan sonra gübrelemelisin”

Başer’e göre gübre yağmurdan sonra uygulanmalı. üreticiler tarafından alışılmış “Geçen yıl bu zamanlar döllemiştim”kavramı terk edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu