Haber

İkinci yardım gemisi deprem bölgesi için Çeşme Limanı’ndan yola çıktı

“Yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş’taki depremlerden etkilenen 10 şehre iş makinesi, yardım malzemeleri ve gönüllü motokuryeleri taşıyan ikinci gemi, İskenderun’a gitmek üzere İzmir Çeşme Ulusoy Limanı’ndan ayrıldı.

19 konteyner konut, seyyar konut (minik ev), 13 portatif tuvalet, 4 tanker, 4 vinç, kova, folid, mafya, 2 kamyon kömür yüklü, 4 kamyon yardım malzemesi yüklü, 4 adedi sevk edilmek üzere bir yere götürüldü. İzmir’de depremden etkilenen bölgelerde, Çeşme Limanı’nda İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda Ulusoy5 Ro-Ro gemisine otobüs karavanı, 2 otobüs, 13 kamyon, 3 yarı römork, minibüs, 12 otomobil ve 17 motokurye ile 100 kişi yüklendi. Ulaştırma ve Altyapı, Denizcilik Genel Müdürlüğü.

Hazırlıkları tamamlanan ve son kontrolleri yapılan gemi, İskenderun Limanı’na doğru yola çıktı.

Motokuryeler AFAD yardımını dağıtmak için görev yapacak

Hatay’da AFAD koordinasyonunda çalışan İzmir ve çevre illerden Çeşme Limanı’na gelen 17 motokurye gönüllü olarak araçların giremediği bölgelere yardım ulaştırdı.

İzmir’de ikamet eden moto kurye Mert Vardar, depremin acısını ilk günden itibaren derinden yaşadığını söyledi.

Depremzedelerle dayanışmaya hazır olduğunu belirten Vardar, “Vicdanımız rahat değil, elimizden geldiğince bağışta bulunduk, erzak topladık, gerekli yerlere ulaştırdık ama vicdanımız susmuyor. Geceleri başımızı yastığa koyduğumuzda rahat uyuyamıyoruz.”Ulaşılamayan köylere erzak gönderilmesi gerektiğini duyduk. Geminin kalkacağını duyunca gitmek istedik. Elimizden ne geliyorsa yardıma hazırız. Bu yaraları hep birlikte aşacağız” dedi.

Ferhat Tezcan, “Herkes elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor, elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık ama yeterince televizyon karşısına oturduk, madem böyle bir imkanımız var, bunu değerlendirelim dedik, yani güzel bir ekip” dedi. kuruldu ve elimizden gelenin en iyisini yapacağız.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu