Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST’te…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’in görkemli açılış töreninin ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Libya Başbakanı Abdülhamid Dibeybe’yi ağırladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, arkasında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in direksiyon başında olduğu Anadolu kırmızısı Togg ile Atatürk Havalimanı apronundan TEKNOFEST’in düzenlendiği alana girdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada, TEKNOFEST’in bu yıl da bir başka güzel etkinlik olduğunu belirterek, ülkenin 81 ilindeki genç yüreklere selamlarını iletti, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, eşi Mihriban Aliyeva ve Libya Başbakanı Abdülhamid Dibeybe’ye katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Teknoloji festivalimizi önce İstanbul’da sonra Ankara’da düzenliyoruz…

Teknoloji, savunma sanayi ve bilime ilgi duyan gençlerle bir araya geldiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Bu yıl teknoloji tatilimizi önce İstanbul’da, sonra inşallah Ankara’da yapıyoruz. milli teknoloji atılımlarımız sergileniyor, başarılar diliyorum.

Kahramanmaraş’ta Haydar Aliyev İlköğretim Okulu Temel Atma Töreni’ne canlı bağlantı yapıldı.

TEKNOFEST 2023 sahnesinde yanında olan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in 6 Şubat depremlerinin ardından ilk günden bu yana Türkiye’yi hiç yalnız bırakmadığını, tüm takviye kuvvetleriyle yanımızda olduğunu ve Aliyev’in kalıcı 1000 destek sözü verdiğini söyledi. konutlar Kahramanmaraş’ta. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 derslikli Haydar Aliyev İlköğretim Okulu Temel Atma Töreni’ne Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile TEKNOFEST sahnesinden canlı bağlantıyla katıldı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile yapılan bağlantının ardından düğmeye basılarak okulun temeli atıldı.

Temel atma töreninin ardından Erdoğan, İlham Aliyev’e Haydar Aliyev’in 100. doğumunun anısına mührü takdim etti.

Türkiye’nin İlk Uzay Gezginleri TEKNOFEST’te…

Cumhuriyetimizin 100. yılında Milli Uzay Programı kapsamında uzaya gönderilecek Türk vatandaşı, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından TEKNOFEST’te açıklandı.

Türkiye’nin ilk insanlı uzay yolculuğu için binlerce kişi arasından seçilen biri asil diğeri yedek olmak üzere iki aday TEKNOFEST sahnesine çıktı.

Uzay istasyonu ve altyapıları, haberleşme sistemleri, yaşam destek sistemleri, acil durumlar, deneysel altyapılar, fırlatma aracı ve mürettebat araç sistemleri, dünyaya dönüş prosedürleri gibi birçok konuda Axiom Space ve SpaceX tarafından eğitim alacak adayların uzay yolculuğu ABD 2023’ün son çeyreğinde gerçekleştirilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Bugün bu hayalleri gerçeğe dönüştürmek için değerli bir adım daha atıyoruz. Mayıs ayında başlattığımız süreçte biri birincil diğeri yedek olmak üzere 2 uzay yolcusu belirledik. Öncelikle uzay yolcusu olmak için başvuran binlerce vatandaşımıza teşekkür ederiz. Binlerce talip arasından uzay gezgini olmaya hak kazanan arkadaşlarımızı da tebrik ederiz. Türkiye’nin ilk insanlı uzay görevine çıkacak olan arkadaşımız, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün kalacak. Bu görevde uzay gezginimiz, ülkemizin değerli üniversiteleri ve araştırma kurumları tarafından hazırlanan 13 farklı deneyi gerçekleştirecek. Yedek adayımız ayrıca yörünge altı uçuş gerçekleştirerek eğitimini pekiştirecektir. Uzay gezginimizin uzayla buluşma zamanı 2023’ün son çeyreği olarak planlanıyor” dedi.

Erdoğan, Türkiye’nin gücünün ve kararlılığının simgesi olacak bayrağı, Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidecek olan Alper Gezeravcı ile yedek olarak seçilen Tuva Cihangir Atasever’e uzay yolcularını uzaya götürmeleri için teslim etti. gururla taşır.

Programda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Libya Başbakanı Dibeybe, Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Aliyev’in eşi Mihriban Aliyeva, TEKNOFEST kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren gençlerle sahnede TEKNOFEST için poz verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Aliyev ve Libya Başbakanı Dibeybe, TEKNOFEST sahnesinden inmeden önce Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma, TEKNOFEST’te dereceye giren gençleri kutlamak için İstanbul semalarına yükselerek Atatürk Havalimanı’nın üzerinden geçti. Programın sonunda Selçuk Bayraktar tarafından Erdoğan, Aliyev ve Dibeybe’ye ikramda bulunuldu ve hatıra fotoğrafı çekildi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu