Haber

AB Ülkelerinde Siyahilere Yönelik Ayrımcılık En Çok Almanya ve Avusturya’da Yaşanıyor

Avrupa Birliği’nin (AB) 13 üye ülkede yaptığı araştırmaya göre, siyahiler en çok Almanya ve Avusturya’da ayrımcılığa maruz kalıyor.

Merkezi Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı (FRA), “Avrupa Birliği’nde Siyah Olmak” başlıklı rapor yayınladı.

Raporda, 13 AB üyesi ülkede yaşayan Afrika kökenli siyahilerin “ayrımcılığa en çok Almanya ve Avusturya’da maruz kaldığı” belirtildi.

2022 yılında Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Polonya, Portekiz, İspanya ve İsveç’te yaşayan 6.700’den fazla Afrika kökenli kişiye aşağıdaki faktörlere göre tedavi görme hakkı verilecek: ülkelerindeki ten rengi, kökeni ve dini. Maruz kaldıkları ayrımcılığa ilişkin sorular soruldu.

Almanya’dan katılımcıların yüzde 77’si son 5 yılda ayrımcılığa maruz kaldığını belirtti. Bu oran ile Avrupa’daki siyahilerin ayrımcılığa en çok Almanya’da maruz kaldığı belirlendi.

Avusturya’da katılımcıların yüzde 76’sı ayrımcılığa maruz kaldığını bildirdi. Avusturya, Avrupa’da siyahilerin en fazla ayrımcılığa maruz kaldığı ikinci ülke oldu.

Öte yandan Almanya’da son bir yılda maruz kaldığı ayrımcılığı bildirenlerin oranı yüzde 9 iken Avusturya’da bu oran yüzde 5 oldu.

13 ülkeden tüm katılımcıların yüzde 47’si 2022’den önceki son 5 yılda ayrımcılığa maruz kaldığını belirtti.

FRA Lideri Michael O’Flaherty raporun önsözünde “ırkçılığın gerçek boyutunun şok edici ve utanç verici” olduğunu söyledi.

haber-yayladagi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu