Haber

TİKA Afganistan’a 20 Bin Kitap Bağışladı

Türk İşbirliği ve Bütünleşme Ajansı (TİKA), Afganistan’ın batı bölgesinde okuryazarlığı artırmak için 20 bin cilt kitap bağışladı.

TİKA Herat Ofisi tarafından Herat ve çevre illerde halk eğitim merkezlerinde okuma yazma öğrenenlere destek olmak amacıyla yardım faaliyetleri gerçekleştirilmiştir.

Buna göre Herat Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı eğitim merkezlerindeki öğrenci potansiyeli dikkate alınarak 10 bin Dari (Afganistan’da Farsçanın lehçesi) ve 10 bin matematik ders kitabı basılarak yetkililere teslim edildi.

Herat Eğitim Müdürlüğü’nde düzenlenen teslim töreninde konuşan TİKA Herat Ofisi Koordinatörü Arafat Deniz, şunları söyledi:

“Afganistan nüfusunun yaklaşık yüzde 70’i okuma yazma bilmiyor. Genel sorunun analizine bir altlık olması açısından bu projeyi hayata geçirmek istedik. Nitekim Afganistan’da eğitim projelerine her zaman öncelik veriyoruz. 20 bin cilt okur-yazarlık çıkacağını öngörüyoruz. Başkanlığımızca basılan kitaplar birkaç yıllık ihtiyacı karşılayacaktır.” “

Herat Eğitim Müdürü Abdullah Emini, TİKA’nın halkın temel bir ihtiyacını karşılamaya yönelik desteğinin çok pahalı olduğunu ve toplumun okuryazarlığı açısından çok etkili olacağına değindi.

Emini, TİKA’nın Herat’ta yürüttüğü yardım çalışmalarından dolayı Türkiye’ye ve kurumlarına da teşekkür etti.

maltepeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu