Haber

Suudi Arabistan’dan Türkiye ve Suriye’deki deprem bölgelerine 3 bin konteyner ev

Suudi Arabistan, “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş’taki depremlerden etkilenen Türkiye ve Suriye’deki bölgelere 3 bin adet konteyner ev göndereceğini duyurdu.

Suudi Arabistan’da bir kamu kurumu olan Kral Salman İnsani Yardım ve İnsani Araştırmalar Merkezi Başkanı Abdullah bin Abdulaziz er-Rabia, devlet televizyonu Al-İhbariye’ye konuştu.

Kardeş ülkeler Türkiye ve Suriye’de meydana gelen depremlerin yol açtığı felaketin büyüklüğüne işaret eden Rabia, “İlk etapta Türkiye ve Suriye’deki deprem bölgelerinde 3 bin adet sürekli olmayan konut (konteyner) inşa edeceğiz.” söz konusu.

Konteyner evlerin öncelikli olacağı bölgeler üzerinde çalıştıklarını kaydeden Rabia, “Bu evlerden ilk etap için bahsediyorum. Bundan sonra diğer etaplar da olacak.” dedi.

Hemen ve çok hızlı bir şekilde bölge halkının hizmetine sunulacak olan bu konteyner konutların her birinin 5-6 kişilik olacağı bilgisini paylaşan Rabia, bölgenin yeniden imarı için atılacak adımların detaylı çalışmalara ihtiyaç duyduğunu vurguladı. .

Rabia, bölgedeki afetin büyüklüğünün ve on binlerce insanın barınma ihtiyacının altını çizdi.

Yardım kampanyasında toplanan para 94 milyon dolara ulaştı

Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için başlattıkları yardım kampanyasının devam ettiğini hatırlatan Rabia, afetin büyüklüğünden dolayı yardım çalışmalarını haftalarca, belki aylarca sürdüreceklerini bildirdi.

Suudi Arabistan’ın kendi yardımlarıyla deprem bölgelerine ulaşan ilk ülkelerden biri olduğunu söyleyen Rabia, şu anda bölgeye geçici çadır teslim ettiklerini söyledi.

Suudi Arabistan’daki Kral Salman İnsani Yardım Merkezi’ne bağlı Sahem Platformu aracılığıyla Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için başlatılan yardım kampanyasında toplanan son verilere göre 355 milyon 192 bin 630 riyale (yaklaşık 94 milyon) ulaştı. dolar).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu