Haber

Huzurevi Sakinleri Topçu Yüzbaşısını Mezarında Anıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi Halil Akyüz Huzurevi Sakinleri, 9 Ocak 1917’de İngiliz uçak gemisi ‘Ben My Chree’yi Meis’te 4 küçük topla sulara gömen Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker’i mezarı başında andı.

Büyükşehir Belediyesi Halil Akyüz Huzurevi sakinleri, tarihte ilk kez bir uçak gemisini top ateşiyle batıran Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker’i Andızlı Mezarlığı’ndaki mezarı başında andı. Yaşlı Hizmetleri Şube Müdürü Etem Sdoğan ve huzurevi sakinleri, Aker’in mezarına çiçek sundu. Günün anlam ve değerine ilişkin konuşmaların yapıldığı tören, Kuran-ı Kerim tilaveti ile son buldu.

SAYGI İLE SAYGILI

Halil Akyüz Huzurevi sakini Aydar Haluk Bulut (65), Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker’i rahmetle andı. Bulut, “9 Ocak 1917’de Kaş’ta bir kahramanlık yaşandı. Halil Akyüz Huzurevi sakinleri olarak, dünya savaş tarihinde bir ilk olan İngiliz uçak gemisini topçu ateşi ile batıran Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğurl Aker başta olmak üzere tüm şehitlerimizi ve yoldaşlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz. ”

DÜNYA SAVAŞI KAHRAMANI

1893 yılında Girit’te dünyaya gelen Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker, Birinci Dünya Savaşı’nda 1917’de İngiliz dört uçaklık gemisi ‘My Chree’yi 4 küçük topla Meis’teki sulara gömdü ve bir gemiyi daha savaşın dışında bıraktı. . İrili ufaklı 200’e yakın tekneyi ve Fransız topçu tabyasını top ateşiyle yakan Aker, Fransız gemileri ‘Paris 2’yi 13 Aralık 1917’de ve ‘Alexandra’yı 8 Mart 1918’de Kemer’de topçu ateşiyle batırdı. 1919’da Aydın’da Yunanlılarla çıkan çatışmada ağır yaralanan Mustafa Ertuğrul Aker, emekli olduktan sonra yerleştiği Antalya’da 5 Kasım 1968’de öldü.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu