Haber

Atina’dan Erdoğan’a yanıt: Kuzey Kore tavırlarına yer yok

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atina’ya yönelik füze tehdidine ilişkin açıklamalarda bulundu. Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları toplantısı için geldiği Brüksel’de konuşan Dendias, “NATO üyesi bir müttefikin Yunanistan’a füze saldırısı tehdidi kabul edilemez ve evrensel olarak kınanmalı” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarını “Kuzey Kore tavırları” olarak nitelendiren Dendias, “Kuzey Kore durumlarının NATO’da yeri yoktur, olmamalıdır” dedi.

ERDOĞAN NE DEDİ?

Dün Samsun’da Ömer Halisdemir Spor Salonu’nda düzenlenen Gençlik Buluşmaları programına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atina yönetiminin yanı sıra ABD’yi de hedef aldı. Erdoğan şunları söyledi:

“Amerika, 4-5 bin tırla Suriye’nin kuzeyine silah ve mühimmat gönderiyor. Bunu kendilerine defalarca söylememe rağmen hiç umurlarında değil. Kusura bakmayın NATO’da yanınızdayız dedim. Biz beraberiz, bize bu yanlışı yapıyorsunuz, terör örgütünün yanındasınız, o zaman biz kendi karnımızı keseriz, başka çare yok.

Şimdi füzelerimizi yapmaya başladık. Bu üretim doğal Yunanlıyı korkutur. ‘Tayfun’ diyorsun, Yunan irkiliyor, ‘Atina’yı vuracak’ diyor. Vurması doğal. Sakin olmazsanız, Amerika’dan adalara, oradan buradan bir şeyler almaya kalkarsanız, Türkiye gibi bir ülke muhtemelen armut toplamaz, bir şeyler yapması gerekir. Boşuna büyümüyor bu gençler değil mi? Petrolle, silahla, mühimmatla, her şeyle bu işi başaracağız.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın geçen hafta Ege’deki tatbikatına da tepki göstererek, “Askerden arındırılan adalar statülerini ihlal etmekten vazgeçmelidir. Ya Yunanistan geri adım atıp anlaşmalara uyar ya da biz gereğini yaparız.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu