Haber

ABD ve Kanada’da ‘tarihi’ soğuk: 100 milyon kişi dondurucu soğukla ​​karşı karşıya

Kuzey Amerika’yı etkisi altına alan dondurucu soğuklar etkisini gösterirken, ABD ve Kanada’da yaşayan yaklaşık 100 milyon kişi tarihi soğuk havalarla karşı karşıya. ABD Ulusal Hava Durumu Servisi, dondurucu havanın “her nesilde bir” 10 dakika içinde donmaya neden olabilecek dondurucu rüzgarlar getirdiğini duyurdu.

Kanada’nın Manitoba eyaletinden ABD’nin Manie eyaletine giden nesilde yaşayanlara dışarıda geçirdikleri zamanı kısıtlamaları için davetiye gönderildi. Pazartesi gününden bu yana ABD’de kötü hava koşulları nedeniyle 11 kişi öldü. Teksas eyaletinde sekiz, Oklahoma ve Arkansas eyaletlerinde bir kişi hayatını kaybetti.

309 BİN KİŞİ ELEKTRİKSİZ

Yaklaşık 10 eyalette ‘en düşük sıcaklık’ rekorunun kırıldığı belirtilirken, 83 milyon kişinin -17 dereceye kadar düşebilecek sıcaklıklarla karşılaşmasının beklendiği belirtiliyor.

Maine eyaleti, 1971’den beri kaydedilen en düşük sıcaklıkları tahmin ediyor. Boston şehrinde sıcaklıkların sıfırın altına düşmesi beklenirken, şehirdeki okullar tatil edildi. New York ve diğer büyük şehirlerin -13 ile -17 dereceleri göreceği belirtilirken, hafta sonu sıcaklıkların artacağı belirtiliyor. Teksas, Arkansas ve Mississippi eyaletlerinde 309.000’den fazla kişi elektriksiz.

Kanada’nın bazı bölgelerinde, termometrelerin -38 ila -50 Fahrenheit dereceye kadar düşeceği tahmin ediliyor. (BBC Türkçe)

suhuthaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu